Reklama

Miciński, czyli mistrz

Miciński, czyli mistrz

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Bolesław Miciński: PISMA ZEBRANE. Tom I: PODRÓŻE DO PIEKIEŁ. Eseje. Tom II: TREŚĆ I FORMA. Artykuły i recenzje

„Nienawidzę totalizmu i za to także, że nauczył mnie nienawiści”. Jak mocno brzmiało to zdanie, otwierające szkic „O nienawiści, okrucieństwie i abstrakcji”! I z jakim przejęciem sięgało się po tę książkę – „Pisma” Bolesława Micińskiego przygotowane przez jego córkę Annę, opatrzone przedmową Jana Błońskiego, wydane w Znaku w roku 1970. Szczupły dorobek zmarłego podczas wojny w wieku 32 lat pisarza, właściwie zapowiedź nienapisanego dzieła, nabierał w ponurym pomarcowym czasie dodatkowego znaczenia, był lekcją niezależnej myśli i szkołą stylu. Tak też czytało się go w następnych dziesięcioleciach.

„Mało kto pisał zręczniej, subtelniej, bardziej wykwintnie; owszem, znać, że biegłość osiągnął pilnością i ćwiczeniem; ale, jak zwykle u mistrzów, umiał zetrzeć z obrazu ślady szkiców i przygotowań; linie biegną kapryśnie i swobodnie, jak gdyby dzieło dane zostało...

4307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]