Reklama

Mała wojna o wielkim znaczeniu

Mała wojna o wielkim znaczeniu

27.03.2012
Czyta się kilka minut
Brytyjska premier Margaret Thatcher uważała, że wojna o te odległe wysepki jest testem dla Zachodu. Że jeśli ustąpi Argentynie, podobny los może spotkać inne sporne tereny – z Berlinem Zachodnim łącznie.
Demonstracja przeciwko brytyjskiej „okupacji” Falklandów/Malwinów z udziałem argentyńskich weteranów wojny. Fot. Juan Vittori/ Corbis
C

Członkowie brytyjskiej Izby Gmin nie mieli zwyczaju sobót spędzać w pracy. Być może grywali w golfa, być może spędzali czas z rodziną. Niewielu pamiętało nadzwyczajne, sobotnie posiedzenie Izby z 1956 r., zwołane z powodu kryzysu wokół Kanału Sueskiego.

A jednak w tamtą sobotę, 3 kwietnia 1982 r., zgromadzili się licznie w gmachu parlamentu. Wzburzeni, przejęci i wściekli. Oto dzień wcześniej Wielka Brytania została zaatakowana – przez argentyńską juntę wojskową, która dokonała inwazji na Falklandy, wyspy na Południowym Atlantyku, po hiszpańsku zwane Malwinami. Posłowie wiele nie wiedzieli, kontakt z oddalonymi o 13 tys. km wyspami nie był wówczas łatwy. Ale mieli świadomość, że Wielka Brytania została upokorzona.

Premier Margaret Thatcher zapamiętała tę debatę w parlamencie jako najtrudniejszą, w jakiej uczestniczyła – tak przyznała we wspomnieniach „Moje lata na...

10719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]