Reklama

Majówka ponad granicami

Majówka ponad granicami

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Wędrując między Polską i Czechami, poznajemy pierwotną kulturową tkankę, okaleczoną przez XX-wieczną historię.
Fot. GM

„Śląsk Cieszyński leży na południu Polski, ale też na wschodzie Republiki Czeskiej. Opasana historycznymi granicami księstwa piastowskiego kraina przez ponad 600 lat zarządzana była przez czeskich królów i austriackich cesarzy. W 1920 r. dyplomaci rozpłatali ją z północy na południe na dwie części – rozdzielając na pół kotliny, pogórze i góry, miasta i wsie – i przydzielili te fragmenty Polsce i Czechosłowacji. Żyją tu Polacy – Ślązacy cieszyńscy, ale też przybysze z centralnej Polski i potomkowie Kresowiaków, obok nich Czesi i Słowacy. W regionie tym mieszkają największe w Polsce i w Republice Czeskiej wspólnoty luteran i zielonoświątkowców” – czytamy w przewodniku „Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy”, opublikowanym przez małą cieszyńską oficynę Pracownia na Pastwiskach.
Jego autorem jest wywodzący się z Kurpiów Marcin Żerański, dobiegający czterdziestki plastyk i...

2978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]