Reklama

Łowcy mamutów

Łowcy mamutów

16.02.2015
Czyta się kilka minut
Jedna z największych na świecie rzeźni mamutów została odkryta pod kopcem Kościuszki. Nie do wiary?
Replika mamuta włochatego Fot. Jonathan Blair / ROYAL BC MUSEUM / CORBIS
P

Prof. Piotr Wojtal, wysoki brodacz w szarej bluzie, waha się, czy podać mi rękę: – Przepraszam, ale jestem jeszcze cały z kości. Chce pani najpierw zobaczyć magazyn?
Kiedy szerokimi schodami wchodzimy na trzecie piętro pałacu przy Sławkowskiej, mówi: – Cieszę się z artykułu, ale wie pani, jak będzie: pani o naszych mamutach napisze, przeczyta to może parę osób, i znowu temat zniknie.
Labirynt kości
Te drobniejsze schowane są w wysokich szafach, reszta – w pudełkach ustawionych równo na ogromnych metalowych regałach. Część jeszcze leży na wierzchu, owinięta folią. Część na stole pod oknem, obok mikroskopu i zeszytu.
Proszę o pokazanie największej.
– To chyba ta. Pięknie zachowana kość łokciowa mamuta. – Wojtal odwija ją z folii i podaje mi do potrzymania. Waży przynajmniej pięć kilo, ma około pół metra. I liczy jakieś 24 tysiące lat....

8533

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

w ogóle jest świadom, po czym chodzi, stąpa? Pod nami przecie całe metropolie. Ziemia kryje więcej tajemnic, niż się wydaje. Nie darmo zwana świętą, zaś wyprawy do jej wnętrza budzą czasem więcej emocji, aniżeli wyprawy w Kosmos

Raczej sterta kości pomordowanych przez tych którzy walczyli o przetrwanie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]