Reklama

Libia: chaos zamiast euforii

Libia: chaos zamiast euforii

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Mijają dwa lata od upadku Muammara Kaddafiego i końca libijskiej wojny domowej. Zamiast cudu gospodarczego mamy zastój i anarchię.
P

Pamiętam euforię, która wtedy towarzyszyła powstańcom – i zagranicznym dziennikarzom – na placu Męczenników w Trypolisie, w czasie święta Eid-ul-Fitr kończącego ramadan: w 2011 r. zbiegło się ono z wygnaniem Kaddafiego z libijskiej stolicy.
Ileż nasłuchałem się wtedy zapewnień o dojrzałości mudżahedinów do demokratycznych rządów, do uczciwych procesów (Kaddafiego i bandziorów jego reżimu), do sprawiedliwego podziału zysków z ropy, a co za tym idzie – o cudzie gospodarczym, drugim Kuwejcie, którym stanie się pustynna Libia... Miesiąc później powstańcy dopadli i zabili dyktatora. Członkowie jego rodziny, którzy umknęli pogoni, znaleźli kryjówki w krajach ościennych. Jedynym, który wpadł w ręce powstańców (przy próbie ucieczki przez pustynię do Nigru), był Saif al-Islam, syn „króla Afryki”. Wydał go nomad, który zorientował się, że Saif jest niewypłacalny.
Miał pecha „...

4979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]