Reklama

Ładowanie...

Legioniści

03.05.2013
Czyta się kilka minut
W moim dawnym liceum przy krakowskim placu Na Groblach wisi tablica.
K

Kamienna, wmurowana w 1926 r., zawiera listę profesorów i uczniów „poległych w wielkiej wojnie, z której wypłynął cud wolności polskiej”. 31 nazwisk, w tym dwóch nauczycieli. W przypadku uczniów wymieniono nie tylko stopień wojskowy i rok śmierci, ale też klasę, do której uczęszczali, zanim poszli na wojnę. Większość zginęła w latach 1918-21, w obronie uzyskanej dopiero co niepodległości. Niemniej aż jedna trzecia wymienionych na tablicy, w tym obaj nauczyciele – to żołnierze Legionów Polskich, polegli w latach 1915-16.
Właściwie nie powinno to dziwić: przed 1914 r. w liceum trwała intensywna praca niepodległościowa. Współorganizował ją nauczyciel, którego nazwisko trafiło na tę tablicę: Mikołaj Szyszłowski, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarz i wychowawca młodzieży, aktywny w Związku Strzeleckim. Zginął w 1915 r., w wieku 32 lat, jako porucznik 1. Pułku...

3656

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]