Reklama

Kulawy Romeo

Kulawy Romeo

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Podobno opera potrafi wzbudzić miłość. „Slow Man” z librettem J. M. Coetzee’ego pyta, czy jej potrzebujemy.
Mark S. Doss jako główny bohater opery "Slow Man" w reż. Mai Kleczewskiej fot. Maciej Zakrzewski / Festiwal Malta
P

Paul Rayment, potrącony przez auto, po amputacji nogi musi konfrontować okaleczenie i samotność z pragnieniem erotycznego spełnienia. Punktem zwrotnym w życiu młodej Marijany jest operacja oczu, podczas której zostaje oszpecona. Nagła utrata wzroku niesie ze sobą także utratę kobiecości – odtąd bohaterka ukrywa się przed spojrzeniami, w mroku tęskni za seksualnością. Ponieważ konsekwencją niepełnosprawności jest brak samodzielności, na scenie zjawia się Elizabeth Costello. To jednocześnie swatka i dręczycielka; ciężar i towarzystwo. Postać interpretowana jako alter ego noblisty, w „Slow Manie” doprowadza do zbliżenia seksualnego pary kalekich bohaterów. Zbliżenie nie przynosi jednak satysfakcji: wzmaga w Marijanie dojmujący wstyd, u Paula rozbudza wyrzuty sumienia. Figura enigmatycznej pisarki krzyżuje linie życia postaci i dezorganizuje akcję sceniczną na różnych poziomach. Relację...

6081

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]