Reklama

Ładowanie...

Książę

23.04.2012
Czyta się kilka minut
„By utrzymać jedność i wierność poddanych, książę nie może się przejmować reputacją okrutnika” – Machiavelli pisał o Mourinho.
Z

Założę się, że słyszeliście to nazwisko, nawet jeśli nie interesujecie się futbolem. Niespełna 50-letni José Mourinho zdążył w ciągu dekady jako trener Porto, Chelsea, Interu i Realu dwukrotnie wygrać Ligę Mistrzów i zdobyć 6 tytułów mistrza kraju: 2 w Portugalii, 2 w Anglii i 2 we Włoszech (wyliczanie pomniejszych trofeów zajęłoby zbyt dużo miejsca), a pierwszy triumf w Hiszpanii – po zwycięstwie nad Barceloną w minioną sobotę – jest na wyciągnięcie ręki.

Jednak nie kaskada osiągnięć sprawiła, że jego nazwisko wymienia się jednym tchem z ikonami współczesnej piłki (może należałoby napisać „współczesnej popkultury”): Beckhamem, Ronaldo czy Messim. „Sprawił, że bycie trenerem stało się sexy” – uważa kolega po fachu, David Moyes z Evertonu. „Sexy”, czyli atrakcyjne, hipnotyzujące miliony. Ale także kontrowersyjne, balansujące na granicy albo przekraczające granicę skandalu....

20861

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]