Reklama

Krytyka.pl

Krytyka.pl

09.04.2013
Czyta się kilka minut
Czy wolność słowa jest ważniejsza od prawa do czci i dobrego imienia? Wypowiedź Ewy Wójciak o papieżu wykracza poza rzeczową i uprawnioną krytykę.
T

Trzynastego marca – w wieczór ogłoszenia wyniku konklawe – Ewa Wójciak, aktorka i dyrektor Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, napisała na Facebooku, co sądzi o papieżu Franciszku: „No i wybrali ch... (w oryginalnym wpisie cały wyraz – przyp. AD), który donosił wojskowym na lewicujących księży”. Część opinii publicznej uznała jej wypowiedź za skandaliczną, władze Poznania ukarały ją naganą, ale niektórzy stanęli po stronie artystki, w imię – jak mówili – zagrożonej wolności słowa.
Dwa miesiące wcześniej (18 stycznia) Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie Włodzimierza K., adwokata z Legnicy, który żądał usunięcia z internetu krytycznych wpisów na jego temat oraz przeprosin. Sąd uznał, że „jeżeli ktoś wykonuje zawód zaufania publicznego, nie może żądać milczenia”.
Przyjmijmy, że papież to również zawód zaufania publicznego. Jak daleko można się posunąć w jego krytyce? Czy używanie...

7168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]