Reklama

Krytyka.pl

Krytyka.pl

09.04.2013
Czyta się kilka minut
Czy wolność słowa jest ważniejsza od prawa do czci i dobrego imienia? Wypowiedź Ewy Wójciak o papieżu wykracza poza rzeczową i uprawnioną krytykę.
T

Trzynastego marca – w wieczór ogłoszenia wyniku konklawe – Ewa Wójciak, aktorka i dyrektor Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, napisała na Facebooku, co sądzi o papieżu Franciszku: „No i wybrali ch... (w oryginalnym wpisie cały wyraz – przyp. AD), który donosił wojskowym na lewicujących księży”. Część opinii publicznej uznała jej wypowiedź za skandaliczną, władze Poznania ukarały ją naganą, ale niektórzy stanęli po stronie artystki, w imię – jak mówili – zagrożonej wolności słowa.
Dwa miesiące wcześniej (18 stycznia) Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie Włodzimierza K., adwokata z Legnicy, który żądał usunięcia z internetu krytycznych wpisów na jego temat oraz przeprosin. Sąd uznał, że „jeżeli ktoś wykonuje zawód zaufania publicznego, nie może żądać milczenia”.
Przyjmijmy, że papież to również zawód zaufania publicznego. Jak daleko można się posunąć w jego krytyce? Czy używanie...

7168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]