Reklama

Kryptonim „Sejmik”

Kryptonim „Sejmik”

08.10.2012
Czyta się kilka minut
Zjazd Solidarności w 1981 r. to wydarzenie niedoceniane i zapomniane. Tymczasem był to jedyny demokratyczny parlament w całej historii PRL.
Związkowcy wręczają kwiaty milicjantowi przed gdańską halą „Olivii”, 6 października 1981 r. Fot. Wojtek Laski / EAST NEWS
N

Na sali atmosfera typowa dla posiedzeń K[rajowej] K[omisji] P[orozumiewawczej], tylko kilkakroć spotęgowana. Sprawy proceduralne, okresowe łamanie się dyscypliny obrad. Często widać podnieconych delegatów podbiegających do mikrofonu machających mandatami, by zabrać głos. Ta sala żyje wolnością, młodą, a więc zapalczywą i nieuregulowaną” – tak pisał „na gorąco” w swym dzienniku Waldemar Kuczyński, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, obserwujący I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”.

Z kolei Zbigniew Romaszewski, delegat Regionu Mazowsze, wspominał potem: „Czułem się jak w 1918 r., w pierwszym polskim parlamencie. Z całym bagażem opóźnienia historycznego, z brakiem kształtowanej przez stulecia kultury demokratycznej, kultury politycznej (...) kiedy wszyscy chcieli się wygadać po 40 latach milczenia. I mówili rzeczy najrozmaitsze, mądre i głupie....

8531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]