Kronika

27 sierpnia – 2 września

03.09.2013

Czyta się kilka minut

Pogrzeb Sławomira Mrożka w Krakowie odbędzie się we wtorek 17 września. Nabożeństwo żałobne w kościele śś. Piotra i Pawła o godz. 13.00 poprowadzi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Urna z prochami pisarza zostanie złożona w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła śś. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.


W katechezie potrzebny jest „święty raban” – mówił bp Piotr Libera podczas dorocznego spotkania z katechetami przed nowym rokiem szkolnym. 28 sierpnia do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku-Trzepowie przyjechało około 400 katechetów z rejonu płockiego. Biskup prosił katechetów, by wystrzegali się w swej pracy rutyny, a wręcz przeciwnie – mieli „ogień Ducha Świętego w sercach”. Stwierdził, że w katechezie trzeba robić „święty raban” w pozytywnym tego słowa znaczeniu, czyli „budzić niepokój Ewangelią i jej przesłaniem”.


„Ludzkość nie może obejść się bez danego za darmo chrześcijańskiego ducha” – powiedział Benedykt XVI w homilii wygłoszonej rano na Mszy św. dla „Kręgu uczniów Ratzingera”, którą odprawił w Castel Gandolfo. Papież senior, który od zakończenia swego pontyfikatu mieszka w Watykanie, celebrował Eucharystię dla swych 50 byłych współpracowników,doktorantów i studentów w kaplicy generalnego Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu. Homilia Benedykta XVI jest pierwszym opublikowanym – choć w części – tekstem, od czasu jego ustąpienia z papieskiego urzędu.


Koptyjski Kościół katolicki w Egipcie zamierza otoczyć murem ochronnym swoją katedrę w Aleksandrii oraz wszystkie budynki kościelne w kairskiej dzielnicy Kobry el-Koba. Mury mają chronić obiekty kościelne przed brutalnymi atakami – poinformowało międzynarodowe dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W liście do tej organizacji katolicki patriarcha koptyjski Ibrahim Isaac Sidrak zwrócił się o pomoc w sfinansowaniu środków ochronnych. „Wprawdzie mury stanowią niewielką ochronę przed rzucanymi kamieniami i podkładaniem ognia, to przynajmniej w pewnym stopniu dadzą wiernym poczucie bezpieczeństwa” – napisał patriarcha Sidrak. Podczas niedawnych rozruchów w Egipcie zaatakowano lub podpalono ponad 40 kościołów, 100 domów i 150 sklepów należących do chrześcijan.


Amerykańscy biskupi wezwali administrację Stanów Zjednoczonych do wsparcia działań na rzecz pokoju i budowania takiej „przyszłości Syrii, w której respektowane będą prawa człowieka i wolność religijna”. Bp Richard E. Pates, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju, skierował list w tej sprawie do sekretarza stanu Johna Kerry’ego. Hierarcha powtórzył w nim stanowisko papieża Franciszka w sprawie Syrii: „Droga dialogu i negocjacji między wszystkimi środowiskami społeczeństwa syryjskiego, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej, jest jedynym sposobem położenia kresu konfliktowi i przemocy, które powodują śmierć tak wielu ludzi, szczególnie pośród bezbronnych i cywilów w Syrii”.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2013