Reklama

Krakowskie dymy

Krakowskie dymy

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Od dziesięcioleci nad Krakowem wisi poducha duszących wyziewów, pochodzących głównie z ognisk domowych.
S

Sprawa jest stara i omówiona, nie ma w niej krzty tajemnicy. Wiadomo tu jedno, ze stuprocentową pewnością – że odkąd krakowianie odkryli proces spalania, palą. Towarzyszy temu zachwyt i, od jakiegoś już czasu, mus pielęgnacji zachowań tradycyjnych. Początki fascynacji paleniem czym popadnie sięgają epok, gdy łowiectwo polegało tu na zaganianiu mamutów w okolice kopca Kościuszki i spychaniu tych dobrotliwych zwierząt z maluśkiej skarpy. Wydarzenia te można umieścić na osi czasu w sąsiedztwie daty przybycia w Krakowskie pierwszego Chińczyka podróżującego wozem – wozem, który miast tradycyjnych tu płóz, był wyposażony w koła.
Takie były początki. Palenie w mieście – nazwijmy to z pełną odpowiedzialnością paleniem profesjonalnym – osiągnęło apogeum po wizycie pierwszego Włocha. Wybudował niebywały na tych terenach piec, służący pierwotnie do przyrządzania elementarnej tu potem...

3397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]