Reklama

Kosmiczne manewry

Kosmiczne manewry

04.03.2013
Czyta się kilka minut
1 lutego czterech astronautów z Austrii i Włoch założyło bazę na niegościnnej, czerwonej pustyni. Wspomagały ich dwa łaziki, stacje pomiarowe i Centrum Wsparcia Misji w Innsbrucku. To jeszcze nie podbój Czerwonej Planety. Ale prawie.
Analogowy astronauta z polskim łazikiem MAGMA na pustyni w Maroku, luty 2013 r. Fot. www.oewf.org
T

Tym razem astronauci z misji MARS2013 wylądowali w Maroku. Ale w przyszłości człowiek na pewno wybierze się na Czerwoną Planetę. Główny cel eksploracji Marsa jest czysto poznawczy: chcemy się dowiedzieć, czy na tej planecie kiedykolwiek istniało, istnieje lub może w przyszłości zaistnieć życie.
Drugi powód może zabrzmieć nieco katastroficznie. Uderzenie asteroidy podobnej do tej, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów, nastąpi w przyszłości niemal na pewno. Być może ludzkość poradzi sobie z takim zagrożeniem, ale lepiej mieć w zanadrzu plan zapasowy: kolonię na Marsie. Dzięki temu nasza cywilizacja będzie miała większe szanse na przetrwanie.
Kolejny bodziec popychający nas w kierunku Marsa jest natury psychologicznej. Ludzie działają najlepiej, najciężej i najbardziej kreatywnie, jeżeli mają przed sobą konkretny i porywający cel. Kiedyś takim celem było wylądowanie...

8320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]