Kościół w skrócie

17 – 23 marca 2015 r.

23.03.2015

Czyta się kilka minut

CUD FRANCISZKA?

Podczas wizyty w Neapolu papież pobłogosławił relikwię patrona miasta, św. Januarego. Arcybiskup Neapolu, Crescenzio Sepe, twierdzi, że po tym, jak papież dotknął naczynia, zakrzepła krew świętego, która przechowywana jest w ampułce, stała się płynna. Franciszek wydawał się zaskoczony. Jak podają media, papież odebrał kardynałowi mikrofon, po czym zażartował: „Krew stała się płynna tylko połowicznie. A to znaczy, że święty kocha nas tylko trochę. Musimy pracować nad tym, aby kochał nas bardziej, musimy się nawracać”.


WOJCIECH G. PROSI O 7 LAT WIĘZIENIA

Oskarżony o seksualne wykorzystywanie małoletnich obywateli Dominikany i Polski ks. Wojciech G. przyznał się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze. Podczas pierwszej rozprawy, jaka odbyła się w Sądzie Rejonowym w Wołominie, poprosił o karę 7 lat więzienia. Za popełnienie 10 przestępstw, o które został oskarżony, grozi mu łącznie do 15 lat więzienia.


CHRZEŚCIJANIE NA WYSPACH

Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii nie tylko rezygnują z eksponowania emblematów swej religii, ale dosłownie ukrywają swą wiarę w obawie przed dyskryminacją i szyderstwami. Do takich wniosków doszła tamtejsza rządowa Komisja ds. Równości i Praw Człowieka na podstawie przeprowadzonych ostatnio badań. Wzięło w nich udział 2,5 tys. osób.


JAN PAWEŁ II W GARNITURZE

Uśmiechnięty Wojtyła z papieską piuską na głowie, ale zamiast białej sutanny ciemny garnitur. Obok hasło: „Twój kandydat w codziennych wyborach”. Poniżej jeszcze jedno: „Zawsze razem, nigdy przeciw sobie!”. Takie billboardy pojawiły się w minionym tygodniu na ulicach Warszawy. Za kampanię odpowiedzialne jest warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II. Na plakat zareagowało krakowskie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Jego prezes, ks. Jan Kabziński, w liście otwartym napisał, że papież „został pozbawiony sacrum” oraz że niedopuszczalne jest wykorzystywanie wizerunku papieża do celów politycznych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2015