Kościół w skrócie

10 – 16 lutego

16.02.2015

Czyta się kilka minut

BISKUP I WOJNA

Chaldejski arcybiskup Irbilu, Bashar Matti Warda, zwrócił się do państw zachodnich o podjęcie ofensywy wojsk lądowych przeciwko terrorystom Państwa Islamskiego (ISIS) w północnym Iraku. Według jego informacji podczas rządów Saddama Hussajna w kraju żyło 1,4 mln chrześcijan, w minionym dziesięcioleciu ich liczba „drastycznie spadła”. „Nam, chrześcijanom w regionie, nie pozostało już wiele czasu” – powiedział abp Warda. „Jako katolikowi z trudem przychodzą mi te słowa, ale uważam, że jedyną drogą jest akcja militarna” – dodał.

POWOLNA REFORMA

Reformy Kurii Rzymskiej to główny temat konsystorza Kolegium Kardynalskiego, który odbył się w dniach 12–13 lutego w Watykanie. Wśród najistotniejszych zadań stojących przed Kurią kardynałowie wymieniają m.in.: uporządkowanie watykańskich finansów czy ulepszenie współpracy między dykasteriami. Duchowni po spotkaniu są zgodni: Kuria wymaga reformy, ale zamiast gwałtownych ruchów potrzeba pogłębionej analizy. Konsystorz nie przyniósł spektakularnych decyzji. Papież działa powoli, ale skutecznie, bo na konsystorzu uzyskał wsparcie większości kardynałów.

PEDOFILIA

W Sądzie Okręgowym w Koszalinie odbyła się kolejna rozprawa z powództwa Marcina K. przeciwko kurii koszalińsko-kołobrzeskiej. Marcin K. jest ofiarą molestowania seksualnego, którego dopuścił się wobec niego były ksiądz, Zbigniew R. Po raz drugi przełożone zostało składanie zeznań przez bp. Edwarda Dajaczka jako jednej ze stron. Sprawa toczy się od 2009 r. Kuria koszalińsko-kołobrzeska publicznie deklaruje gotowość do pokrycia kosztów terapii Marcina K.

JEZUICKA TECHNOLOGIA

Aplikacja na smartfony „Modlitwa w drodze” zdobyła jedną z prestiżowych nagród Mobile Trends Awards przyznawaną najlepszym polskim firmom i instytucjom z branży mobilnych technologii. Jezuici za „Modlitwę w drodze” zostali nagrodzeni w kategorii „komunikacja i społeczności”. Aplikacja stworzona przez zakonników to dziesięciominutowe rozważania na temat Ewangelii z dnia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2015