Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

16.02.2015
Czyta się kilka minut
10 – 16 lutego
B

BISKUP I WOJNA
Chaldejski arcybiskup Irbilu, Bashar Matti Warda, zwrócił się do państw zachodnich o podjęcie ofensywy wojsk lądowych przeciwko terrorystom Państwa Islamskiego (ISIS) w północnym Iraku. Według jego informacji podczas rządów Saddama Hussajna w kraju żyło 1,4 mln chrześcijan, w minionym dziesięcioleciu ich liczba „drastycznie spadła”. „Nam, chrześcijanom w regionie, nie pozostało już wiele czasu” – powiedział abp Warda. „Jako katolikowi z trudem przychodzą mi te słowa, ale uważam, że jedyną drogą jest akcja militarna” – dodał.
POWOLNA REFORMA
Reformy Kurii Rzymskiej to główny temat konsystorza Kolegium Kardynalskiego, który odbył się w dniach 12–13 lutego w Watykanie. Wśród najistotniejszych zadań stojących przed Kurią kardynałowie wymieniają m.in.: uporządkowanie watykańskich finansów czy ulepszenie współpracy między dykasteriami. Duchowni po spotkaniu są zgodni: Kuria wymaga reformy, ale zamiast gwałtownych ruchów potrzeba pogłębionej analizy. Konsystorz nie przyniósł spektakularnych decyzji. Papież działa powoli, ale skutecznie, bo na konsystorzu uzyskał wsparcie większości kardynałów.
PEDOFILIA
W Sądzie Okręgowym w Koszalinie odbyła się kolejna rozprawa z powództwa Marcina K. przeciwko kurii koszalińsko-kołobrzeskiej. Marcin K. jest ofiarą molestowania seksualnego, którego dopuścił się wobec niego były ksiądz, Zbigniew R. Po raz drugi przełożone zostało składanie zeznań przez bp. Edwarda Dajaczka jako jednej ze stron. Sprawa toczy się od 2009 r. Kuria koszalińsko-kołobrzeska publicznie deklaruje gotowość do pokrycia kosztów terapii Marcina K.
JEZUICKA TECHNOLOGIA
Aplikacja na smartfony „Modlitwa w drodze” zdobyła jedną z prestiżowych nagród Mobile Trends Awards przyznawaną najlepszym polskim firmom i instytucjom z branży mobilnych technologii. Jezuici za „Modlitwę w drodze” zostali nagrodzeni w kategorii „komunikacja i społeczności”. Aplikacja stworzona przez zakonników to dziesięciominutowe rozważania na temat Ewangelii z dnia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]