Reklama

Konkretnie / ulotnie

Konkretnie / ulotnie

15.10.2012
Czyta się kilka minut
Noble z fizjologii/medycyny i fizyki honorują badania kompletnie niepraktyczne dziś i wielce obiecujące w przyszłości. Nobel z chemii przyznano za osiągnięcie, które daje potężne narzędzia naukowcom tworzącym leki na serce i na... alergię.
F

FIZJOLOGIA I MEDYCYNA: CZĘŚCI ZAMIENNE CZŁOWIEKA

Nagrodę z fizjologii zdobyli po połowie Amerykanin John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka. Pierwszy wiele lat temu sklonował kijankę. Drugi kilka lat temu pokazał, że każdą komórkę można cofnąć w rozwoju do wczesnego dzieciństwa.

Wydawałoby się, że sklonowanie młodocianej żaby to nie jest wielki wyczyn, zwłaszcza w epoce owcy Dolly. Ale Gurdon dokonał tego w latach 50. ubiegłego wieku. Wziął jądro komórki z jelita kijanki i wszczepił je w niezapłodnioną komórkę jajową. Wyrosła z tego normalna, zdrowa kijanka. Fakt, że z jednej komórki można wyhodować dorosły organizm, był znany od dawna. W końcu każdy z nas powstał z jednej komórki jajowej, zapłodnionej przez jeden plemnik. Ale to, że można wyhodować kopię zwierzęcia, biorąc tylko jedną komórkę z jego jelita, nie było już tak oczywiste. Jelito to nie...

9657

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]