Reklama

Karp po chińsku

Karp po chińsku

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Czy polscy politycy przegapili nadejście świata wielobiegunowego? Powtarzając „silni możemy być tylko w Europie”, nie zauważyli faktu, że Stary Kontynent jest osłabiony. I nie nauczyli się myśleć realistycznie.
S

Silna Polska może istnieć tylko w zjednoczonej Europie – politycy i publicyści tak długo powtarzali to zdanie, że mało kto pyta, co ono dziś znaczy. Eurosceptyczna prawica zajmowała się przede wszystkim dociekaniem, czy aby na pewno Polska jest w Unii Europejskiej wystarczająco mocna, by stało się zadość dziejowej sprawiedliwości. Euroentuzjaści nie mogli się doczekać, kiedy unijne fundusze przyniosą krajowi zmianę cywilizacyjną. Mantrę o silnej Polsce w Europie odmawialiśmy tak długo – jedni z powątpiewaniem, inni z nadzieją – że nie bardzo potrafimy przestać ją powtarzać bezrefleksyjnie, kiedy zmieniły się reguły gry dla całej Europy.

Szarpanina o Europę

Dyskusja o końcu transatlantyckiej hegemonii toczy się od dawna, ale przybrała na sile po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r. Wyznawcy globalnego, wolnego rynku ze zdumieniem zdali sobie sprawę, że...

16496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]