Reklama

Kana nad Wisłą

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
c

cuda, najprawdziwsze cuda. Cuda-niewidy, cuda-wianki i cuda na kiju. Namnożyło się nam nad Wisłą cudów wszelakich, różnistych i mniemanych. Skoro zwykłe łażenie po ziemskim padole to nuda sromotna, nic dziwnego, że niejednemu lewitowanie się marzy.
Diabelską jest rzeczą w głowach mieszać, znak równości między wiarą a cudownością stawiać. Tak, żeby ludziska jeno ekstraordynaryjnych wypatrywali znaków, komet z krwawym warkoczem nieboskłon przecinających, krucyfiksów przez obłoki prześwitujących, cieląt trójgłowych i bab z brodą, co niezawodnym signum jest apokalipsy. A to wszystko miast poszukiwania Nieprzyjaciela w powszednim trudzie i znoju człowieczym.
Oczywiście, drogi Piołunie, cuda się zdarzają. Także i teraz. Marne prawa natury naginać, zawieszać i łamać Nieprzyjaciel nasz potrafi. Ale... Niedawno słuchałem kazania pewnego przeklętego klechy, który wskazał...

3867

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]