Reklama

Kamienie na plaży

Kamienie na plaży

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Grzegorz Wróblewski, Wanna Hansenów, WBPiCAK, Poznań 2013
W

W lapidarnych wierszach Grzegorz Wróblewski zdaje się portretować naszą świadomość, w której doniesienia o życiu Angeliny Jolie mieszają się z wiadomościami o torturach w Guantanamo, a „chylące się” słońce każe pytać, jak „stoi” dolar. Ton podważający powagę absurdalnością oddaje ironiczną równoległość zjawisk, wskutek której tragizm i banał przeplatają się z sobą, tworząc świat rozchwiany, gdzie zarazem „w coś trzeba wierzyć” i „nic nie ma sensu”. A przecież i w tej charakterystycznej dla Wróblewskiego postawie pojawiają się wyłomy. Gdy mowa o niepokoju depresji, o zapominaniu zmarłych albo gdy widok „kamieni na plaży ułożonych w kształcie krzyża”, na których przysiadła mewa, świadczy w każdym razie o tym, że „komuś na tym zależało”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]