Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Jest tam kto?

Jest tam kto?

27.05.2013
Czyta się kilka minut
Najbardziej zakazana rzecz na świecie? Agresja. Słynny pedagog obnaża wychowawcze konsekwencje niezgody na złość.
Z

Zaczyna się wcześnie i tylko pozornie niewinnie: „W naszej rodzinie nie wolno bić”, słyszy trzylatek, który rzucił się na siostrę z pięściami. „Jeśli jeszcze raz kogoś uderzysz, trafisz do kąta”, dokładają w przedszkolu. Trzylatek dowiaduje się, że coś jest z nim nie tak, że jego najgłębsze uczucia nie mogą zostać zaakceptowane. Moralnie potępiony, bije jeszcze mocniej – następnego dnia, za rok albo gdy sam zostaje ojcem. Bije niekoniecznie dlatego, że sam był bity; robi to „tylko” dlatego, że nigdy nie zrozumiał, co się tak naprawdę z nim dzieje, kiedy zalewa go krew, i nie nauczył się, że może w takiej sytuacji zachować się inaczej.
A gdyby tak na tych, co biją, ciskają przedmiotami, wymyślają rodzicom i nauczycielom, spojrzeć inaczej? Alternatywę proponuje Jesper Juul, duński terapeuta rodzinny, twórca wielu europejskich projektów edukacyjnych, autor wydawanych także w...

4117

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]