Reklama

Jest tam kto?

Jest tam kto?

27.05.2013
Czyta się kilka minut
Najbardziej zakazana rzecz na świecie? Agresja. Słynny pedagog obnaża wychowawcze konsekwencje niezgody na złość.
Z

Zaczyna się wcześnie i tylko pozornie niewinnie: „W naszej rodzinie nie wolno bić”, słyszy trzylatek, który rzucił się na siostrę z pięściami. „Jeśli jeszcze raz kogoś uderzysz, trafisz do kąta”, dokładają w przedszkolu. Trzylatek dowiaduje się, że coś jest z nim nie tak, że jego najgłębsze uczucia nie mogą zostać zaakceptowane. Moralnie potępiony, bije jeszcze mocniej – następnego dnia, za rok albo gdy sam zostaje ojcem. Bije niekoniecznie dlatego, że sam był bity; robi to „tylko” dlatego, że nigdy nie zrozumiał, co się tak naprawdę z nim dzieje, kiedy zalewa go krew, i nie nauczył się, że może w takiej sytuacji zachować się inaczej.
A gdyby tak na tych, co biją, ciskają przedmiotami, wymyślają rodzicom i nauczycielom, spojrzeć inaczej? Alternatywę proponuje Jesper Juul, duński terapeuta rodzinny, twórca wielu europejskich projektów edukacyjnych, autor wydawanych także w...

4117

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]