Reklama

Ładowanie...

Jak w zakonie

29.07.2013
Czyta się kilka minut
„Dialog między pokoleniami jest skarbem, który należy zachowywać i strzec” – stwierdził papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” odmawianą z balkonu kurii metropolitalnej w Rio de Janeiro 26 lipca 2013 r.
F

Franciszek podkreślił rolę spotkania i dialogu między pokoleniami: „Dzieci i osoby starsze budują przyszłość narodów; dzieci, bo będą kontynuować historię; osoby starsze, ponieważ przekazują doświadczenie i mądrość życia. (...) Podczas tych Dni Młodzieży ludzie młodzi chcą pozdrowić dziadków. Pozdrawiają ich z wielką miłością i dziękują im za świadectwo mądrości, które nam nieustannie dają”.

Słowa Franciszka skojarzyły mi się z tekstem Pierwszego Listu św. Piotra: „Starszych więc, którzy są wśród was, proszę, ja, również starszy”. Zostawiłbym jednak na boku to, co podaje Biblia Tysiąclecia: że chodzi o biskupów i kapłanów. W kontekście wypowiedzi papieża w Rio de Janeiro zwróciłbym uwagę raczej na to, że starość i wiek powinny przywodzić na myśl odpowiedzialność. Słuchajmy starszych, czyli odpowiedzialnych za słowo, za postępowanie, za życie w każdej sytuacji...

1854

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]