Reklama

Jak w zakonie

Jak w zakonie

29.07.2013
Czyta się kilka minut
„Dialog między pokoleniami jest skarbem, który należy zachowywać i strzec” – stwierdził papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” odmawianą z balkonu kurii metropolitalnej w Rio de Janeiro 26 lipca 2013 r.
F

Franciszek podkreślił rolę spotkania i dialogu między pokoleniami: „Dzieci i osoby starsze budują przyszłość narodów; dzieci, bo będą kontynuować historię; osoby starsze, ponieważ przekazują doświadczenie i mądrość życia. (...) Podczas tych Dni Młodzieży ludzie młodzi chcą pozdrowić dziadków. Pozdrawiają ich z wielką miłością i dziękują im za świadectwo mądrości, które nam nieustannie dają”.

Słowa Franciszka skojarzyły mi się z tekstem Pierwszego Listu św. Piotra: „Starszych więc, którzy są wśród was, proszę, ja, również starszy”. Zostawiłbym jednak na boku to, co podaje Biblia Tysiąclecia: że chodzi o biskupów i kapłanów. W kontekście wypowiedzi papieża w Rio de Janeiro zwróciłbym uwagę raczej na to, że starość i wiek powinny przywodzić na myśl odpowiedzialność. Słuchajmy starszych, czyli odpowiedzialnych za słowo, za postępowanie, za życie w każdej sytuacji...

1854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]