Reklama

Irak: powściągliwość USA, pomoc Rosji, interwencja Iranu

06.07.2014
Czyta się kilka minut
Zapowiadana przez rząd w Bagdadzie wielka kontrofensywa irackiej armii przeciwko ISIS ruszyła pod koniec czerwca – i szybko utknęła w miejscu.
Fot. AFP / EAST NEWS
P

Pierwszym celem ataku miało być miasto Tikrit. Ale ISIS i wspierający islamistów sunniccy rebelianci stawili zacięty opór.
Pod koniec czerwca wokół Tikritu – ważnego ośrodka sunnickiego – trwały ciężkie walki, w których wojsko rządowe używało czołgów, artylerii i lotnictwa. Strona rządowa twierdziła, że zajęła Tikrit i zginęło wielu terrorystów. Bojownicy ISIS ripostowali – przez własne kanały medialne w internecie – iż zadali armii ciężkie straty. Kolejne tysiące cywilów uciekły z Tikritu; mieszkańcy informowali o ciężkim ostrzale artyleryjskim oraz z powietrza przez helikoptery. W końcu władze w Bagdadzie musiały przyznać, że ich wojska nie posunęły się naprzód.
Nie jest jasne, czy i jaką rolę podczas tej kontrofensywy odegrali Amerykanie. Prezydent Obama wysłał na razie do Bagdadu jedynie kilkuset doradców wojskowych. Ponadto amerykańskie drony obserwują od niedawna...

2537

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]