Reklama

„Inny świat” po chińsku

„Inny świat” po chińsku

04.06.2012
Czyta się kilka minut
"Społeczeństwo będzie wytwarzało rzeczy przydatne, natomiast rzeczy piękne będzie wytwarzała jednostka. (...)"
D

Dzieło sztuki jest wyjątkowym rezultatem wyjątkowego temperamentu. (...) Kiedy artysta zaczyna brać pod uwagę to, czego chcą inni, staje się śmiesznym hurtownikiem. Nie ma powodu, by brać go za artystę” – tak mówił przywódca komunistycznych Chin Mao Zedong w 1968 r. Dekadę wcześniej 22-letni Gao Ertai, student historii sztuki, na łamach pekińskiego periodyku opublikował esej „O pięknie”, w którym pisał o subiektywności piękna i potrzebie absolutnej swobody wypowiedzi artystycznej. Esej wzbudził wielką dyskusję, a Gao szybko trafił do jednego z najcięższych obozów pracy za „prawicowe odchylenie”. Odgórnie uznano, że piękno jest jednak kolektywne.

Po polsku ukazała się właśnie druga z trzech części wspomnień Gao Ertaia – dziś wykładającego w USA – opowiadająca o czasie spędzonym w obozach pracy, właśnie za ów esej rozważający istotę piękna. Książka jest częściowym zapisem z...

2294

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]