Reklama

Historia ma przyszłość

Historia ma przyszłość

04.06.2012
Czyta się kilka minut
Być może Grecja wyjdzie ze strefy euro, ale to nie oznacza, że Unia jest skazana na porażkę. Problem w tym, że dochodzimy do granic technokracji: europejskie społeczeństwo nie kupuje rozwiązań, które elity uważają za niezbędne do utrzymania Unii.
Francis Fukuyama. Paryż, 21 października 2002 r. fot. Eric Feferberg/AFP/East News
J

JACEK STAWISKI: Przez lata funkcjonował Pan jako „Fukuyama, autor »Końca historii«”. Czy ta etykieta Pana prześladuje? FRANCIS FUKUYAMA: Problem w tym, że wiele osób nie zrozumiało mojej tezy. Niektórzy, upraszczając sprawę, błędnie doszli do wniosku, że ogłaszam kres wszelkich zdarzeń. A tymczasem koncept końca historii miał bardziej marksistowsko-engelsowską formę i oznaczał bieg historii lub kierunek, w którym ta historia zdaje się zmierzać. Postawiłem tezę, że dla współczesnego społeczeństwa nie ma alternatywy poza liberalną demokracją i wbrew temu, co wydarzyło się w ostatnich 20 latach, uważam, że miałem rację. Nie wydaje mi się, by istniały jakieś poważne alternatywy dla demokracji w rzeczywistości, której ton nadaje gospodarka wolnorynkowa, więc... ...więc profesor Fukuyama utrzymuje, że Fukuyama miał rację. Pod warunkiem, że został właściwie...

16353

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]