Reklama

Hawking minus fizyka

Hawking minus fizyka

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Ten film mógł pokazać szerszej publiczności, na czym polegały odkrycia wielkiego fizyka naszych czasów. Szkoda zmarnowanej szansy.
Felicity Jones i Eddie Redmayne (jako młody Hawking) w filmie „Teoria wszystkiego” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
J

Jeśli z życiorysu Stephena Hawkinga wytnie się większość przepełniającej go fizyki i matematyki, pozostanie tylko dramatyczna historia prywatna. Jeśli opowie się ją na sposób gładki, monotonny i przewidywalny, uzyska się nijaki melodramat. A po upstrzeniu go poruszającymi obrazami zmagań człowieka z potworną, wyniszczającą chorobą – powstanie film „Teoria wszystkiego”.

Ciepło i kreskówkowo

Zasadniczym tematem tej fabuły jest związek Hawkinga z Jane Wilde – od lat studenckich, przez małżeństwo i trójkę dzieci, aż po separację i rozwód. Historia ta została szczegółowo opisana przez Jane Wilde-Hawking w autobiografii „Travelling to Infinity – My Life with Stephen”, na podstawie której powstał scenariusz tego filmu, oraz pokrótce przez samego Hawkinga w „Mojej krótkiej historii”.
Problem polega na tym, że idea, aby skoncentrować się na życiu prywatnym...

5500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]