Reklama

Hawking i inni

Hawking i inni

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Astrofizyk Stephen Hawking to nowa ikona bojkotu Izraela. Dla niektórych gwiazd nauki i kultury Izrael to dziś ulubiony chłopiec do bicia.
Jeszcze kilka lat temu Stephen Hawking odwiedzał zarówno Izrael, jak Palestynę. Na zdjęciu: podczas spotkania z palestyńskimi studentami na Uniwersytecie w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, grudzień 2006 r. Fot. Abbas Momani / AFP / EAST NEWS
W

Wybitny astrofizyk Stephen Hawking postanowił bojkotować Izrael. Jest on dziś z pewnością najbardziej znanym fizykiem na świecie. Niekoniecznie wszyscy czytali jego „Krótką historię czasu”, ale większość ludzi wykształconych kojarzy postać autora i przynajmniej udaje, że wie, o co w tej książce chodzi. A niezwykłość postaci Hawkinga po tysiąckroć potęguje fakt, że jest on niepełnosprawny fizycznie.
Zestawienie wielkiego myśliciela, będącego jednocześnie osobą sparaliżowaną i fizycznie bezbronną, z brutalnym i morderczym reżimem – jak przedstawiany jest Izrael przez zwolenników bojkotu – mówi samo za siebie. Nie sposób znaleźć lepszej analogii dla biblijnego starcia Dawida z Goliatem, gdzie w roli filistyńskiego monstrum występuje oczywiście Izrael.
BOJKOT I MAINSTREAM
Jednak nic nie zabolało zapewne Izraela tak bardzo jak fakt, że do bojkotu...

10648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]