Reklama

Gra z generałami

Gra z generałami

13.02.2012
Czyta się kilka minut
Legendarna birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi włączyła się w reformy zainicjowane przez generałów, których przez 20 lat zwalczała. Robi to na własne ryzyko: nie wiadomo, czy zmiany zapoczątkują prawdziwą transformację.
N

Nie wiemy, czy przemiany zapoczątkowane przez prezydenta Thein Seina nie są pozorowaniem reform. Chcemy wierzyć, że tak nie jest – mówi birmański opozycjonista Nyi Nyi Min, który w więzieniu spędził dwa lata. Ale choć Min nie ma pewności, iż zmiana systemu politycznego będzie kontynuowana, uważa, że dialog z generałami trzeba było podjąć. Jest przekonany, że to szansa na polepszenie życia milionów ludzi – tych, którzy w pamięci mają jedynie nędzę, represje i strach.

Birmańska „odwilż”

Oznaką zmian, o których mówi Min, było najpierw wypuszczenie więźniów politycznych – są wśród nich dziennikarze, prawnicy, mnisi-uczestnicy Szafranowej Rewolucji z 2007 r. (gdy na ulicach Rangunu władze stłumiły wielkie demonstracje), a także opozycyjni politycy, którzy zdobyli mandaty do parlamentu w wyborach z 1990 r. Wszyscy oni znaleźli się za kratami, bo krytykowali...

8743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]