Reklama

Gdy nauka mówi: ups!

Gdy nauka mówi: ups!

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Astronomicznie kosztowne badania. Znakomici naukowcy. I dziecinny błąd. Efekt: miliony wyrzucone w błoto i badawcze fiasko.
rys. Marek Tomasik
W

W połowie kwietnia naukowy serwis telewizji ABC doniósł o odkryciu zespołu naukowców z University of Southern California, którzy twierdzą, że po przekopaniu się przez surowe dane przesłane 36 lat temu przez amerykańskie sondy Viking 1 i Viking 2, i poddaniu ich analizie statystycznej, doszli do wniosku, że eksperymenty prowadzone na powierzchni Marsa świadczą o istnieniu tam życia. Bardzo zaawansowana analiza statystyczna sygnałów nadesłanych przez sondy dowodzi, że wzór danych pochodzących z czujników z większym prawdopodobieństwem pochodzi z metabolizmu we wnętrzu żywych organizmów, a nie jest skutkiem reakcji chemicznej z materią nieorganiczną.

To kolejny głos w sporze, który wybuchł owe 36 lat temu, kiedy to sondy wysłane przez Amerykanów nadesłały dane z powierzchni Czerwonej Planety. Sporu, którego by nie było, gdyby naukowcy projektujący eksperymenty na powierzchni...

9524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]