Reklama

Gazowy lotniskowiec

Gazowy lotniskowiec

03.11.2014
Czyta się kilka minut
Pojawienie się tego statku zmienia układ sił w regionie tak szybko, jak mogłoby go zmienić chyba tylko pojawienie się tu prawdziwego lotniskowca.
G

Gdy statek-gigant o wielkości lotniskowca zbliżał się do brzegu, witał go tłum ludzi. Jedni chcieli sfotografować zjawisko, jakiego tu jeszcze nie widziano; inni trzymali litewskie flagi. Bo w chwili, gdy jednostka o nieprzypadkowej nazwie „Independence” (Niepodległość) cumowała do nabrzeża w Kłajpedzie, Litwa stała się trochę bardziej niepodległa.
Rejs litewskiej „Niepodległości” ze stoczni w Korei Południowej na Morze Bałtyckie trwał ponad 5 miesięcy. Warto było czekać: jej pojawienie się „zmienia układ sił w regionie tak szybko, jak mogłoby go zmienić chyba tylko pojawienie się tu prawdziwego lotniskowca” – pisze zachodnia prasa. Rosja traci oręż wobec państw bałtyckich. Dotąd były całkowicie zależne od rosyjskiego gazu, teraz się to zmienia: „Independence” to pływający terminal gazowy, ma przyjmować tankowce z płynnym gazem, który trafi potem do odbiorców na Litwie, Łotwie...

1723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]