Reklama

Ładowanie...

Florian Szary, Ryszard III i fajna Polska

03.05.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 12-18/13
O

Od dawna jestem czytelnikiem „Tygodnika” i dotychczas nie odczuwałem potrzeby pisania do Państwa listów. Po lekturze kilku ostatnich numerów muszę się jednak wypowiedzieć. Najpierw zdumiał mnie frazes: „To mniey boli niż rany zadane ojczyźnie” na ustach protoplasty Jelitczyków, średniowiecznego rycerza Floriana Szarego. Bardzo przeze mnie ceniony red. Marcin Wicha w felietonie „No, bez przesady” powtórzył przeinaczoną wersję legendy za jakimś nacjonalistą-ignorantem („TP” nr 12). Zgodnie z przekazami Długosza, Paprockiego, Wacława Potockiego, Niesieckiego, Duńczewskiego, Kraszewskiego i innych, ta kwestia może brzmieć tylko: „To mniey boli niż zły sąsiad” (lub podobnie). Z kolei według Aleksandra Brücknera i innych językoznawców „ojczyzna” w XIV w. oznaczała wyłącznie „ojcowiznę” (a więc dla Floriana wieś Majkowice).
Później red. Paweł Reszka w artykule „Kraj murem podzielony...

4505

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]