Reklama

Ładowanie...

Ewangelia jest prospołeczna

12.03.2012
Czyta się kilka minut
Czy w czasach kryzysu ekonomicznego i uwiądu wartości katolicy mają coś do zaproponowania społeczeństwu obywatelskiemu? Mają, pod warunkiem, że sami przypomną sobie, kim są i Komu zaufali.
E

Europa na naszych oczach przemienia się w duży pojazd-zabawkę, wyposażony w imponująco skomplikowany mechanizm, napędzany paliwem kapitału i nakręcony do ruchu za pomocą rozmaitych „regulacji”, „norm” i „procedur”. Wszystko z pozoru wygląda ładnie, ale... wyraźnie brakuje kierowcy. W europejskim pojeździe usadowili się sami pasażerowie. Ci, co wskazali drogę, już dawno odeszli, a współcześni inżynierowie życia społecznego koncentrują się bardziej na udoskonalaniu maszynek do kasowania biletów niż na wytyczaniu kierunku jazdy. Pojazd jednak, siłą bezwładu, nadal porusza się do przodu, a nawet próbuje pokonać wyboje kryzysu. Dlatego pasażerom wydaje się, że będzie tak jechał dalej. Bez ich udziału i wysiłku. A to pomyłka.

Prędzej czy później nasz piękny autokar wywali się na zakręcie. Nawet jeżeli jakoś miniemy obecny kryzys, na drodze niechybnie pojawi się kolejny, na...

10438

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]