Reklama

Dzisiejsza starożytność

Dzisiejsza starożytność

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Skoro już naznaczyłem wroga, / Mam pewność, że znajdzie się ktoś, kto sprzątnie go za mnie. / A ja się usuwam, pogrążam w żałobie. Rzezie budzą mój wstręt” – mówi Tyberiusz, cesarz-tyran, w tytułowym wierszu tomu „Mizantrop na Capri” Dursa Grünbeina.
T

To właśnie niemiecki pisarz otrzymał w Gdańsku Nagrodę Literacką Europejski Poeta Wolności 2012 (oraz czek na 100 tys. złotych), o czym zadecydowało jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana.

Urodzony w 1962 r. w Dreźnie, dziś zaś mieszkający w Berlinie, Grünbein jest autorem dziesięciu zbiorów poetyckich, kilku książek eseistycznych (m.in. dostępnego w języku polskim tomu „Wulkan i wiersz”, 2010), a także przekładów Ajschylosa i Seneki. Wydany oryginalnie w roku 2005, zbiór „Mizantrop na Capri” na język polski przetłumaczył Andrzej Kopacki, uhonorowany nagrodą dla tłumacza w wysokości 10 tys. złotych. Prezentując – przywodzące na myśl tradycję Kawafisa i Herberta – poezje Grünbeina, Kopacki dostrzegał w nich m.in. „dialog z antykiem jako sposób pojmowania własnych doświadczeń w świecie przełomu XX i XXI wieku (...), powrót z przyszłości do prawzoru kultury europejskiej...

3223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]