Reklama

Dzieje pewnej namiętności

Dzieje pewnej namiętności

16.04.2012
Czyta się kilka minut
Samochód to medium, przez które można opowiadać historię XX wieku. Będzie to opowieść o tym, jak motoryzacja zmieniała ludzi i świat.
Dwa symbole Turynu: fiat „pięćsetka” z lat 60. i kopuła Mole Antonelliana (167 m). Fot. Wojciech Styliński
N

Nasz najcenniejszy eksponat? Oczywiście Itala 35! – Paola Masetta nie zastanawia się ani chwili, gdy pytam, który z dwustu samochodów, będących w posiadaniu turyńskiego Muzeum Motoryzacji, uważa za najważniejszy.

Itala jest nie tylko piękna, nie tylko ma imponujące parametry techniczne, niezwykłe jak na czas, w którym powstała. Jest opromieniona sławą: w 1907 r. ten egzemplarz wygrał pierwszy światowy wyścig samochodowy (już wtedy zwany rajdem): w dwa miesiące przejechał trasę Pekin–Paryż. Blisko 15 tys. kilometrów po bezdrożach północnych Chin, pustyni Gobi i Syberii! Był to wyczyn niebywały. Rywale itali i jej trzyosobowej załogi dotarli na metę prawie trzy tygodnie później.

A oto ona: ponad 7 metrów długości, silnik o mocy 45 koni mechanicznych. Wyładowana kuframi, przypominającymi o wielkiej wyprawie, tak jak napis „Pechino–Parigi” na karoserii. Książę Scipione...

11753

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]