Reklama

Dwadzieścia

Dwadzieścia

27.08.2013
Czyta się kilka minut
Czy 20 procent głosów zdobytych przez Jarosława Gowina w wyborach na szefa PO to dużo, czy mało?
T

Temat jest, jak wiemy, obrabiany w kółko, także przez samego zainteresowanego. Oto znaleźli się nieliczni komentatorzy mówiący brutalnie, że ten wynik to klęska pretendenta, są ludzie wnioskujący z tej liczby, że to jego wiktoria, są i analitycy rozważni, tajemniczo mruczący, że 20 procent to jest jakiś znak. Tym od głoszenia wieści o znaku jest czego zazdrościć. Są to ludzie tak szalenie rozważni, że prawdopodobieństwo utracenia przez nich kiedykolwiek pracy należy w dzisiejszych ciężkich czasach określić na 20 procent właśnie.
Między nami i na dziś przyjmijmy, że 20 procent Gowina to jest wynik jednak słaby. Argumentem za takim sądzeniem jest arytmetyka: 80 procent głosów Tuska to cztery razy więcej niż dwadzieścia Gowina. Widać to wyraźnie na karteczce, na której sobie to rozrysowaliśmy. Owszem, zrozumienie, czy raczej pojęcie dysproporcji, patrząc na suche liczby, może nie...

3992

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]