Reklama

Ładowanie...

Duch tradycji

30.01.2012
Czyta się kilka minut
Nie można jej zainicjować. To ona sprawia, że uczeń, zafascynowany tym, co robi jego nauczyciel, zaczyna zachowywać się tak jak on.
A

A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się! I skłoniwszy głowę oddał ducha” (...Et inclinato capite tradidit spiritum) – tak brzmi werset Ewangelii św. Jana (19, 30), opisujący chwilę śmierci Zbawiciela. Wydawałoby się, że te słowa mówią nam tylko o umieraniu. Jest w nich jednak głębia ukrytych treści.

Ewangelista, chcąc przekazać istotny sens „oddawania ducha” przez Jezusa, świadomie sięgnął po rzadko używany w Piśmie Świętym termin tradidit (w greckim pierwowzorze paredoken to pneuma). Oznacza ono przekazywanie. Umierający na krzyżu Chrystus nie tyle „wyzionął ducha”, jak tłumaczy stosowny fragment Biblia Tysiąclecia, ile „przekazał” go ludziom. Sekret ten ujawni swój sens pięćdziesiąt dwa dni później w Wieczerniku.

Od łacińskiego słowa tradere pochodzi też „tradycja”. Jakkolwiek nie definiowalibyśmy tradycji, zawsze odnosi się ona do długo trwającego przekazu...

6076

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]