Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

25.02.2013
Czyta się kilka minut
Co myśli i jak się czuje stary ewangelik, którego prawnuk został papieżem? Dumny jest? W łeb sobie strzela? Wiarę traci? Na katolicyzm przechodzi? Ostentacyjnie, a może dyskretnie, ale definitywnie zrywa wszelkie relacje z wiadomo kim?
Rys. Andrzej Dudziński
3

30 stycznia | Nie zdaje mi się, by badanie życiorysów przodków było wyłącznie moralnie niekorzystne. Zależy, czyich przodków się bada – nasi wiadomo: starzy wehrmachtowcy, jak bezpartyjni, to ubecy, a jak partyjni, to kapepowcy – ciemności ostateczne. Oni marni i my marni. Ale przecież do naszej marności świat się nie sprowadza, istnieje on i jaśnieje dzięki postaciom wielkim i świetlistym, tak wielkim i tak świetlistym jak – nie przymierzając – papież Jan Paweł II. Jego żywot przykładny i żywoty jego przodków przykładne. Dziadek nie, ale pradziadek tak. Oczywiście mogłoby być lepiej, ale nie ma co narzekać – jest dobrze. Pradziadek Karola Wojtyły był ewangelikiem. Jest dobrze. I świetliście. Tym lepiej i tym świetliściej, że protestantyzm (na razie genetyczny, ale wiadomo, jakie genetyka ma konsekwencje) na jednym pradziadku się nie wyczerpuje.
W ogłoszonej na...

12370

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]