Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Choroba nie otwiera na to, co niewidzialne. W chorobie wzrok się psuje, w chorobie gorzej widać, w chorobie mylna ocena, ciemniej niż jaśniej, w chorobie to, co widzialne, się zamyka.
Rys. Andrzej Dudziński
1

15 stycznia | Emil Cioran: „Póki mamy się dobrze, póty nie istniejemy. Dokładniej: nie wiemy, że istniejemy”.
Wiemy, nie wiemy. Zależy kto. Jeśli o mnie chodzi, ładnych parę razy miałem się dobrze i wiedziałem, że istnieję. Zaręczam. Odwrotnie też działało. Wiedziałem, że istnieję, i nie była to choroba. Z całą pewnością nie była to choroba. Byłem zdrów jak byk i wiedziałem, że istnieję. Jeśli słyszycie w tym wyznaniu konfesję wsiowego przygłupa, wasza sprawa. Niczego nie trywializuję, ale na wszelki wypadek obrazu tego, który wie (który wtedy wiedział), że istnieje, nie uszczegóławiam.
Okej, nie ma co wydziwiać. Od biedy wiadomo, o co chodzi. Tyle że kategoria „od biedy” i cytowany autor to jest sprzeczność nie do pogodzenia.
„Chory wzdycha do nicości zdrowia, do niewiedzy istnienia. Złości go nieustanna świadomość, że ma przed sobą cały...

9258

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]