Reklama

Domki z kart

Domki z kart

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Choć od przejścia tajfunu „Haiyan” minęło kilkanaście dni, w wielu rejonach Filipin ludzie nadal czekają na pomoc.
Krajobraz po tajfunie: miasto Lemery na wyspie Panay; 11 listopada 2013 r. Fot. Konrad Knapik
P

Podobno był to najsilniejszy tajfun na lądzie w całej historii pomiarów meteorologicznych. Narodził się 2 listopada 2013 r. na południowy wschód od wyspy Pohnpei, należącej do Mikronezji. Potem przemieszczał się na zachód, rosnąc w siłę. W piątek, 8 listopada, przeszedł przez środkową część Filipin.
– Wielu Filipińczyków zbagatelizowało zagrożenie, bo co roku wyspy atakuje ponad 20 tajfunów i część z nich jest niegroźna – mówi Konrad Knapik. Polak rodem z Częstochowy, z zawodu informatyk, od niedawna mieszka wraz z filipińską żoną w Iloilo na wyspie Panay.
Tymczasem wiatr osiągał prędkość do 275 km/h, fale sięgały 15 metrów. W prowincji Leyte, w środkowym rejonie kraju, według wstępnych szacunków mogło zginąć 10 tys. ludzi. W znacznym stopniu zniszczone zostało miasto Tacloban. Na wyspie Samar tajfun zabił co najmniej trzystu ludzi; podobnie w mieście Basey. Wiele tysięcy...

5888

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]