Reklama

Ładowanie...

Dlaczego mózg lubi bazgranie

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Po co właściwie dziecko uczy się pisać, rysować i liczyć na papierze, skoro ma w komputerze kalkulator, program graficzny i edytor tekstów? Tylko równocześnie analogowy i cyfrowy rozwój dziecka jest pełny.
il. Marek Adamik
W

W reklamach i promocjach pod hasłem „powrót do szkoły” widać z jednej strony wysyp edukacyjnych tabletów i laptopów, z drugiej – artykułów papierniczych. We wrześniowej ofercie sklepów zajęcia praktyczno-techniczne i plastyka wciąż jeszcze są tak samo ważne jak informatyka. Ale nie dla każdego jest to oczywiste. Raz po raz słyszy się o rychłym „końcu epoki kredy” w polskiej szkole. Tymczasem nie warto przedwcześnie zamieniać bloku rysunkowego na tablet.
– Długie siedzenie przed monitorem przyniesie lepszy efekt, jeśli uczeń od czasu do czasu zwyczajnie się zmęczy, spoci, ubrudzi farbami, tuszem, gliną. Albo zadzwoni do kolegi czy zagra parę akordów na gitarze. Zrobi coś w realu – potwierdza dr Krzysztof Krejtz, psycholog z Laboratorium Interaktywnych Technologii w Ośrodku Przetwarzania Informacji. – Bo doskonalić trzeba wszystkie zdolności: zarówno umysłowe, jak i fizyczne,...

7961

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]