Reklama

Demon, nie dziewczyna

Demon, nie dziewczyna

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Oto książka, która może spodobać się zarówno narodowym konserwatystom, jak i hipsterom czy genderystom. Sienkiewiczowsko-feministyczna. Patriotycznie dowcipna. Optymistyczna.
C

Co robi przyzwoita panna z dobrego krakowskiego domu, gdy narzeczony zawiadamia ją listownie, że zamiast się żenić, idzie z Legionami Piłsudskiego na wojnę? Oczywiście rusza za nim – z morderczymi zamiarami. A że stryj, weteran wojny rosyjsko-japońskiej, nauczył ją wschodnich sztuk walki, chłopak powinien mieć się na baczności.
Takie założenie przyjęli Wojciech Lubawski i Tomasz Natkaniec, autorzy brawurowej powieści przygodowo-historycznej pt. „Małgorzata idzie na wojnę” – książki, która dowodzi, że gatunek ten nie umarł śmiercią naturalną. Wprost przeciwnie, uwolniony od XIX-wiecznego obowiązku „pokrzepiania serc” może okazać się bardzo atrakcyjny dla współczesnego czytelnika. Pod warunkiem, że pisarz zaakceptuje percepcję ukształtowaną przez amerykańskie filmy akcji, seriale w rodzaju „Rodziny Borgiów” czy gry komputerowe. A ta wymaga nie tylko wartkiej, pełnej...

7181

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]