Reklama

Dawid i Goliaci

Dawid i Goliaci

30.07.2012
Czyta się kilka minut
Historyk sztuki, niczym ci, którzy rozwikłali tajemnicę Enigmy, postanawia pójść tropem pierwszej intuicji i łamie szyfry, istnienia których inni nawet nie przeczuwali.
T

Takich książek w Polsce raczej się nie wydaje. Jeśli interesuje nas sztuka, zwłaszcza sztuka dawna, musimy wybierać między literaturą bardzo specjalistyczną (pisaną zgodnie z nadal obowiązującym, mocno akademickim stylem), poradnikami dla bywalców muzeów (redagowanymi w myśl zasady: „znajdź dziesięć szczegółów”), a świetnie nadającymi się na jubileuszowy prezent albumami (w rodzaju „Sto arcydzieł”). Na tym tle zbiór esejów Daniela Arasse’a pt. „Nie widać nic. Opowiadanie obrazów” to prawdziwy ewenement. Literatura pyszna i namiętna – zarówno dla fachowca, jak i dla laika.

Zmarły w 2004 r. autor, Francuz z Algieru, był historykiem sztuki nader ekscentrycznym. Cechowały go odwaga powiązana ze skrupulatnością, brak pokory zmieszany z szacunkiem dla autorytetów, ekstremalność i fachowość, pewność siebie i umiejętność słuchania innych, erudycja i świeżość spojrzenia. Bić potrafił...

6386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]