Reklama

Czterdziestu sześciu

Czterdziestu sześciu

05.03.2013
Czyta się kilka minut
Fakt, że ludzie powojennego podziemia dopiero niedawno zostali docenieni w sferze publicznej, jest naszym grzechem zaniechania.
Fot. Agnieszka Flis
P

Piątek, 1 marca. Dzień wcześniej zdawało się, że zaczyna się wiosna, ale dziś wróciło przenikliwe zimno. Także na cmentarzu w Wieluniu wieje lodowaty wiatr. Przemarznięta Kazimiera Wolniewicz wycofuje się z tłumu. Chciała zostać do końca, ale nie będzie ryzykować. Wsparta na chodziku, 87-latka powoli wraca do domu.
Miała 13 lat, gdy 1 września 1939 r. na to powiatowe miasto między Łodzią i Częstochową spadły niemieckie bomby. Potem, gdy Wieluń wcielono do Rzeszy, współpracowała z AK. Miała 20 lat, gdy w styczniu 1946 r. objęła nową funkcję: pod pseudonimem „Krystyna” została łączniczką między Stanisławem Sojczyńskim i Alfonsem Olejnikiem.
Sojczyński, ps. „Warszyc”, podczas niemieckiej okupacji w AK, po 1945 r. stworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie – podziemną organizację, działającą w województwach łódzkim, kieleckim i śląskim, współpracującą z PSL-em i broniącą ludności...

7466

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]