Reklama

Ładowanie...

Czterdziestu sześciu

05.03.2013
Czyta się kilka minut
Fakt, że ludzie powojennego podziemia dopiero niedawno zostali docenieni w sferze publicznej, jest naszym grzechem zaniechania.
Fot. Agnieszka Flis
P

Piątek, 1 marca. Dzień wcześniej zdawało się, że zaczyna się wiosna, ale dziś wróciło przenikliwe zimno. Także na cmentarzu w Wieluniu wieje lodowaty wiatr. Przemarznięta Kazimiera Wolniewicz wycofuje się z tłumu. Chciała zostać do końca, ale nie będzie ryzykować. Wsparta na chodziku, 87-latka powoli wraca do domu.
Miała 13 lat, gdy 1 września 1939 r. na to powiatowe miasto między Łodzią i Częstochową spadły niemieckie bomby. Potem, gdy Wieluń wcielono do Rzeszy, współpracowała z AK. Miała 20 lat, gdy w styczniu 1946 r. objęła nową funkcję: pod pseudonimem „Krystyna” została łączniczką między Stanisławem Sojczyńskim i Alfonsem Olejnikiem.
Sojczyński, ps. „Warszyc”, podczas niemieckiej okupacji w AK, po 1945 r. stworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie – podziemną organizację, działającą w województwach łódzkim, kieleckim i śląskim, współpracującą z PSL-em i broniącą ludności...

7466

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]