Reklama

Człowiek wielkiej nocy

Człowiek wielkiej nocy

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Kardynał Tagle nie idealizuje świata. Uważa, że światowe procesy społeczne zdominowała „globalizacja elit”. I że te elity robią niewiele, żeby położyć kres trwałemu wykluczeniu ubogich.
P

Pierwszy rok XXI wieku. W katedrze diecezji Imus na Filipinach kończy się Msza św. Nowo mianowany diecezjalny biskup w pełnych szatach pontyfikalnych podchodzi pod główne drzwi, by pozdrowić wychodzących wiernych. Zauważa dzieci sprzedające kwiaty. Krzyczy do nich: „Nie zabraniam wam sprzedawać kwiatów, ale nie róbcie tego przed samym wejściem, tu musi być porządek!”. Część dzieci ucieka, lecz kilkuletni chłopiec obejmuje go i mówi: „Ty jesteś naszym nowym biskupem!”.
Duchowny uświadamia sobie wówczas: „Nigdy nie sprzedawałem kwiatów ani nie robiłem niczego podobnego. Nigdy niczego mi nie brakowało, jako dziecko musiałem tylko chodzić do szkoły. Te dzieci, by mieć cokolwiek, muszą pracować, nawet w niedzielę. A ja wyszedłem je karcić, narzucając im prawa i reguły, mówiąc o potrzebie porządku i czystości”. Gest chłopca porusza go do głębi: „Przez następne pół godziny stałem z...

9543

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]