Reklama

Ładowanie...

Człowiek wielkiej nocy

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Kardynał Tagle nie idealizuje świata. Uważa, że światowe procesy społeczne zdominowała „globalizacja elit”. I że te elity robią niewiele, żeby położyć kres trwałemu wykluczeniu ubogich.
P

Pierwszy rok XXI wieku. W katedrze diecezji Imus na Filipinach kończy się Msza św. Nowo mianowany diecezjalny biskup w pełnych szatach pontyfikalnych podchodzi pod główne drzwi, by pozdrowić wychodzących wiernych. Zauważa dzieci sprzedające kwiaty. Krzyczy do nich: „Nie zabraniam wam sprzedawać kwiatów, ale nie róbcie tego przed samym wejściem, tu musi być porządek!”. Część dzieci ucieka, lecz kilkuletni chłopiec obejmuje go i mówi: „Ty jesteś naszym nowym biskupem!”.
Duchowny uświadamia sobie wówczas: „Nigdy nie sprzedawałem kwiatów ani nie robiłem niczego podobnego. Nigdy niczego mi nie brakowało, jako dziecko musiałem tylko chodzić do szkoły. Te dzieci, by mieć cokolwiek, muszą pracować, nawet w niedzielę. A ja wyszedłem je karcić, narzucając im prawa i reguły, mówiąc o potrzebie porządku i czystości”. Gest chłopca porusza go do głębi: „Przez następne pół godziny stałem z...

9543

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]