Reklama

Czas i słowo

Czas i słowo

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Adam Wodnicki: ARELATE. OBRAZKI Z NIEMIEJSCA
N

Niełatwe zadanie: fascynację jakimś miejscem i miłość do niego opisać tak, by swoją miłością zarazić czytelnika, by dać mu złudzenie, że stał się obywatelem nowej krainy, choćby nigdy w niej nie był.

Zadanie jeszcze trudniejsze w przypadku miejsc często odwiedzanych przez pisarzy. Trylogia prowansalska Adama Wodnickiego, której część ostatnia właśnie się ukazała, jest jednak książką wyjątkową. „Notatki z Prowansji” (2011 – pisała o nich w „TP” Agnieszka Sabor), „Obrazki z krainy d’Oc” (2012) i „Arelate” układają się w cykl, który nie jest tylko relacją z (wielokrotnych) podróży. To wyznanie miłosne i erudycyjny esej, portret kreślony z wyjątkową wrażliwością na barwy, zapachy, dźwięki – i medytacja o kulturze. A także – jak wszystkie wybitne dzieła podróżopisarstwa – traktat o samopoznaniu.

„Trzeba długich lat bliskiego obcowania – pisze autor we wprowadzeniu do „...

4382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]