Reklama

Ładowanie...

Czarna dziura

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Czym są czarne dziury, wiedzą tylko fizycy – reszta ludzkości musi poprzestać na czytaniu popularnonaukowych książek z nadzieją, że coś z nich zrozumie.
1

1

Przeczytałem kilka książek o wspomnianej sprawie, mam świadomość, jak złudna jest ta nadzieja (i jak trudny jest problem).

2

Z górą 20 lat temu uczestniczyłem w rozmowie o literaturze lat 80.; któryś z jej uczestników nazwał tamtą dekadę „czarną dziurą”. O nieporozumieniach, jakie ta metafora wywołała, można byłoby napisać obszerną rozprawę (albo niewielką książkę). Od tamtej chwili przyglądam się podejrzliwie wszystkim przenośnym wypowiedziom o czarnych dziurach.

3

Piotr Skwieciński opublikował w „Rzeczpospolitej” (z 16 kwietnia) artykuł o „widowiskowej porażce”, jaką Platforma Obywatelska poniosła w „sprawie smoleńskiej”. Swoim rozważaniom nadał warszawski publicysta tytuł „Tusk w czarnej dziurze”; w ich zakończeniu napisał: „Smoleńsk to polityczna czarna dziura, która powoli wchłania Donalda...

2808

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]