Reklama

Czarna dziura

Czarna dziura

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Czym są czarne dziury, wiedzą tylko fizycy – reszta ludzkości musi poprzestać na czytaniu popularnonaukowych książek z nadzieją, że coś z nich zrozumie.
1

1

Przeczytałem kilka książek o wspomnianej sprawie, mam świadomość, jak złudna jest ta nadzieja (i jak trudny jest problem).

2

Z górą 20 lat temu uczestniczyłem w rozmowie o literaturze lat 80.; któryś z jej uczestników nazwał tamtą dekadę „czarną dziurą”. O nieporozumieniach, jakie ta metafora wywołała, można byłoby napisać obszerną rozprawę (albo niewielką książkę). Od tamtej chwili przyglądam się podejrzliwie wszystkim przenośnym wypowiedziom o czarnych dziurach.

3

Piotr Skwieciński opublikował w „Rzeczpospolitej” (z 16 kwietnia) artykuł o „widowiskowej porażce”, jaką Platforma Obywatelska poniosła w „sprawie smoleńskiej”. Swoim rozważaniom nadał warszawski publicysta tytuł „Tusk w czarnej dziurze”; w ich zakończeniu napisał: „Smoleńsk to polityczna czarna dziura, która powoli wchłania Donalda...

2808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]