Reklama

Cel: eliminacja

Cel: eliminacja

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Oddaliśmy już maszynom kontrolę nad dziesiątkami aspektów naszego życia. Powoli, nieubłaganie, przekazujemy im też panowanie nad śmiercią.
Rys. Marek Adamik
N

Nigdy nie śpią. Nigdy nie schodzą ze stanowiska. Nigdy nie przestają szukać wroga. Człowieka są w stanie dostrzec z odległości 4 km. I zabić bez mrugnięcia elektronicznym okiem.
To rzeczywistość A.D. 2013. Zautomatyzowani wartownicy pilnują strefy zdemilitaryzowanej między obiema Koreami. Wyprodukowane przez Samsunga wieżyczki są wyposażone w karabiny maszynowe, granatniki i skomplikowany pakiet czujników. Gdy wypatrzą intruza, mają go ostrzec przez wbudowane głośniki – ale jeśli zagrożenie nie zniknie, mają wszelkie możliwości, żeby „usunąć” je samodzielnie.
Podobne urządzenia pilnują już granic Izraela. Kolejne państwa – Singapur, USA, Wielka Brytania czy Chiny – są nimi żywo zainteresowane. Uzbrojone roboty są stałym widokiem na polach bitwy od Afganistanu po Afrykę – i ponad nimi.
Na razie zawsze ostateczną decyzję o użyciu broni podejmuje człowiek. Zmęczony,...

8569

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]