Reklama

Brazylijski Euromajdan

Brazylijski Euromajdan

28.02.2015
Czyta się kilka minut
Chcemy powiedzieć Ukraińcom: „Jesteśmy z wami” – mówią potomkowie dawnych emigrantów. W Brazylii pół miliona obywateli ma ukraińskie korzenie.
W kościele greckokatolickim w Prudentópolis, 2014 r. Fot. Marcio Pimenta
L

Luty 2014 r. W Kijowie krwawi Majdan. Wtedy wychodzą po raz pierwszy na plac Ukrainy, po mszy za ojczyznę w kościele São Josafat.
Marzec 2014 r. Rosja zaczyna okupację Krymu. Organizują drugą zbiórkę funduszy dla rewolucji. Są ukraińskie flagi z czarną wstążką i ambasador. Transmisję nadaje „O Globo”, największa telewizja w Brazylii.
Sierpień 2014 r. Wigilia Dnia Niepodległości Ukrainy. Osiemset osób je uroczystą kolację. Światła gasną. Muzyk Taras Kurczyk śpiewa ukraiński hymn. Na drugi dzień śpiewa po ukraińsku „What a Wonderful World”. Płoną dziesiątki zapalniczek.
Vera: – Nieludzkie, co się tam działo.
Andreiv: – Czekaliśmy na to od dawna.
Meroslava: – Putin jest gorszy od Stalina.

Ziemia (nie)obiecana

Mieszkają w „brazylijskiej Ukrainie”, czyli w stanie Parana na południu kraju – podobnie jak większość z półmilionowej...

10000

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]