Reklama

Brat

Brat

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Na rosyjskim Północnym Kaukazie regularnie giną dziennikarze. Od lat w tym „rankingu” prowadzi Dagestan: malownicza republika należąca do Federacji Rosyjskiej. Tyleż piękna, co nieszczęśliwa.
Z lewej: Magdi Kamalow, obecny redaktor naczelny „Czernowika”, jedynej niezależnej gazety w Dagestanie (w swoim biurze). Z prawej: Hadżimurad Kamalow, brat Magdiego i założyciel tej gazety. Hadżimurad zginął w 2011 r.; mordercy nie znaleziono do dziś. Fot. Tomasz Zawisko

Ziemia wyschnie na mojej mogile i zapomnisz mnie, matko moja rodzona. Cmentarz porośnie trawą grobową, trawa zagłuszy twój smutek, stary mój ojcze. Łzy wyschną w oczach siostry mej i ból uleci z jej serca. Lecz nie zapomnisz mnie ty, mój starszy bracie, dopóki nie pomścisz mojej śmierci”.
Lew Tołstoj, „Hadżi Murat”

Hadżimurada dopadli w pobliżu redakcji, w biały dzień. Po pierwszych strzałach ranny redaktor naczelny schował się za autem, a gdy doliczył się – jak sądził – ostatniej kuli, ruszył na swego oprawcę, z gołymi rękoma. Nie zdążył: napastnik przeładował broń. Hadżimurad umarł w karetce, w drodze do szpitala, 15 grudnia 2011 r. W dzień pamięci o poległych dziennikarzach.
JEDYNA NIEZALEŻNA
– Hadżimurad to mój brat – zaczyna swą opowieść Magdi Kamalow.
Siedzi naprzeciwko, za masywnym biurkiem redaktora naczelnego....

8554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]