Reklama

Bliskość jako program

Bliskość jako program

15.07.2013
Czyta się kilka minut
Dla Bergoglia ważniejszy jest człowiek niż jego przynależność polityczna czy religijna. Tutaj znajdują uzasadnienie papieskie wypowiedzi dotyczące współpracy z ateistami i ludźmi innych wyznań.
Papież Franciszek na Lampedusie, 8 lipca 2013 r. Fot. Igor Petyx / SPLASH NEWS / EAST NEWS
J

Już od pierwszego wystąpienia Franciszek wyłamywał się z określonej konwencji bycia papieżem. W liście do księdza Enriqua Rodrigueza z miasta La Rioja przyznał: „Staram się zachować ten sam sposób życia i działania jak w Buenos Aires, bo gdybym zmienił go w moim wieku, z całą pewnością bym się ośmieszył”. Ta kontynuacja stylu z Argentyny dotyczyła nie tylko miejsca zamieszkania czy zwyczajów spożywania posiłku, ale także codziennej Mszy św., szat liturgicznych i sposobu organizacji pracy. Mimo że został papieżem, Bergoglio chciał prowadzić „normalne życie”, które nie skutkowałoby izolacją od świata.
Pierwsze miesiące pontyfikatu pokazują, że papież nie tylko nie ma zamiaru zmieniać stylu życia, ale także nie ma zamiaru zmieniać swoich poglądów na obecność Kościoła w świecie i sposób realizacji tej obecności.
PRZECIWKO PIESZCZOTOM DUSZY
Gdyby chcieć...

16200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]