Reklama

Biskupi oddadzą nadwyżkę

Biskupi oddadzą nadwyżkę

11.06.2012
Czyta się kilka minut
Rozmowy rządu z Episkopatem na temat przekształcenia Funduszu Kościelnego wkraczają w decydującą fazę. Strony zgadzają się na zamianę corocznej państwowej subwencji na odpis podatkowy dokonywany w PIT. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.
I

Inicjatywa takiego przekształcenia – przypomnijmy – wyszła pierwotnie ze strony Kościoła. To prawda, jednak prawdą również jest to, że w tej pierwszej ofercie była mowa o 1 procencie na wzór rozwiązania, które obowiązuje wobec organizacji pożytku publicznego (OPP). Strona rządowa proponuje 0,3 procenta i twardo stoi na stanowisku, nie zważając na sensowne argumenty kard. Kazimierza Nycza. Warszawski metropolita oparł się na doświadczeniach polskich organizacji pożytku publicznego (po 10 latach ok. 38 proc. odpisów) oraz kościelnych odpisów podatkowych we Włoszech i na Węgrzech. Konstatacja jest prosta – nie można liczyć na to, że w krótkim czasie większość wiernych zechce przekazać część swego podatku dochodowego na rzecz wybranego Kościoła. Przewidywalny efekt to suma dużo niższa od tej, którą otrzymuje teraz Fundusz Kościelny (ok. 90-100 mln zł rocznie).

Michał Boni w...

6815

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]